Home    Downloads    Campeonato del Mundo de Ajedrez

     
 
 



World Chess Federation






World Chess Olympiad 2010


Khanty-Mansiysk
19.09.2010 - 04.10.2010
Chess-Results.com


Pairings/Results - Open

Chess-Results.com


Pairings/Results - Women

Download Games


Games Broadcast

Teams

Open
Live Games & Results

Women
Live Games & Results

Games Broadcast - Round 11



World Chess Championship
1990-2012 FIDE/PCA

1948-1990 FIDE

1886-1948 Pre-Fide

Unofficial Events
Downloads
Campeonato del Mundo de Ajedrez



Russia  2011    Kazan - FIDE Candidates Matches
Russia  2011    Kazan - FIDE Candidates Matches - Round 03
Russia  2011    Kazan - FIDE Candidates Matches - Round 02
Russia  2011    Kazan - FIDE Candidates Matches - Round 01
Bulgaria  2010    Sofia - Viswanathan Anand - Veselin Topalov
Russia  2009    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 07
Russia  2009    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 06
Russia  2009    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 05
Russia  2009    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 04
Russia  2009    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 03
Russia  2009    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 02
Russia  2009    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 01
Bulgaria  2009    Sofia - World Chess Challenge - Gata Kamsky - V. Topalov
Germany  2008    Bonn - Viswanathan Anand - Vladimir Kramnik
Russia  2007    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup
Russia  2007    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 07
Russia  2007    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 06
Russia  2007    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 05
Russia  2007    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 04
Russia  2007    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 03
Russia  2007    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 02
Russia  2007    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 01
Mexico  2007    Mexico City - World Chess Championship
Russia  2007    Elista - Candidates Matches - Final Round
Russia  2007    Elista - Candidates Matches - Semifinal Round
Russia  2006    Elista - Veselin Topalov - Vladimir Kramnik
Russia  2005    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup
Russia  2005    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 07
Russia  2005    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 06
Russia  2005    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 05
Russia  2005    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 04
Russia  2005    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 03
Russia  2005    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 02
Russia  2005    Khanty-Mansiysk - FIDE World Cup - Round 01
Argentina  2005    San Luis - World Chess Championship
Libya  2004    Tripoli - Knockout Matches - Round 07
Libya  2004    Tripoli - Knockout Matches - Round 06
Libya  2004    Tripoli - Knockout Matches - Round 05
Libya  2004    Tripoli - Knockout Matches - Round 04
Libya  2004    Tripoli - Knockout Matches - Round 03
Libya  2004    Tripoli - Knockout Matches - Round 02
Libya  2004    Tripoli - Knockout Matches - Round 01
Italy  2004    Brissago - Vladimir Kramnik - Peter Leko
Germany  2002    Dortmund - Candidates Tournament
Russia  2002    Moscow - Knockout Matches
Russia  2002    Moscow - Knockout Matches - Round 07
Russia  2002    Moscow - Knockout Matches - Round 06
Russia  2002    Moscow - Knockout Matches - Round 05
Russia  2002    Moscow - Knockout Matches - Round 04
Russia  2002    Moscow - Knockout Matches - Round 03
Russia  2002    Moscow - Knockout Matches - Round 02
Russia  2002    Moscow - Knockout Matches - Round 01
Iran  2000    Tehran, New Delhi - Knockout Matches
Iran  2000    Tehran - Knockout Matches - Round 07
India  2000    New Delhi - Knockout Matches - Round 06
India  2000    New Delhi - Knockout Matches - Round 05
India  2000    New Delhi - Knockout Matches - Round 04
India  2000    New Delhi - Knockout Matches - Round 03
India  2000    New Delhi - Knockout Matches - Round 02
India  2000    New Delhi - Knockout Matches - Round 01
United Kingdom  2000    London - Garry Kasparov - Vladimir Kramnik
United States  1999    Las Vegas - Knockout Matches
United States  1999    Las Vegas - Knockout Matches - Round 07
United States  1999    Las Vegas - Knockout Matches - Round 06
United States  1999    Las Vegas - Knockout Matches - Round 05
United States  1999    Las Vegas - Knockout Matches - Round 04
United States  1999    Las Vegas - Knockout Matches - Round 03
United States  1999    Las Vegas - Knockout Matches - Round 02
United States  1999    Las Vegas - Knockout Matches - Round 01
Switzerland  1998    Lousanne - Anatoly Karpov - Viswanathan Anand
Belgium  1997    Groningen - Knockout Matches
Belgium  1997    Groningen - Knockout Matches - Round 07
Belgium  1997    Groningen - Knockout Matches - Round 06
Belgium  1997    Groningen - Knockout Matches - Round 05
Belgium  1997    Groningen - Knockout Matches - Round 04
Belgium  1997    Groningen - Knockout Matches - Round 03
Belgium  1997    Groningen - Knockout Matches - Round 02
Belgium  1997    Groningen - Knockout Matches - Round 01
Russia  1996    Elista - Anatoly Karpov - Gata Kamsky
India  1995    Sanghi Nagar - Candidates Matches - Gelfand-Karpov
India  1995    Sanghi Nagar - Candidates Matches - Kamsky-Salov
India  1995    Sanghi Nagar - Candidates Matches - Anand-Kamsky
India  1995    Sanghi Nagar - Candidates Matches - Kramnik-Gelfand
India  1995    Sanghi Nagar - Candidates Matches - Salov-Timman
United States  1995    New York - Garry Kasparov - Viswanathan Anand
Spain  1995    Las Palmas - Candidates Matches - Anand-Kamsky
Spain  1995    Las Palmas - Candidates Matches - Anand-Adams
Spain  1995    Las Palmas - Candidates Matches - Kamsky-Short
United States  1994    New York - Candidates Matches - Kamsky-Kramnik
United States  1994    New York - Candidates Matches - Short-Gulko
United States  1994    New York - Candidates Matches - Tiviakov-Adams
United States  1994    New York - Candidates Matches - Romanishin-Anand
Belgium  1993    Groningen - PCA Qualifying Tournament
Switzerland  1993    Biel - Interzonal Tournament
United Kingdom  1993    London - Garry Kasparov - Nigel Short
Netherland  1993    Zwolle - Anatoly Karpov - Jan Timman
Spain  1993    S.L. de El Escorial - Candidates Matches - Timman-Short
Montenegro  1992    Sveti Stefan - Bobby Fischer - Boris Spassky
Spain  1992    Linares - Candidates Matches - Karpov-Short
Spain  1992    Linares - Candidates Matches - Yusupov-Timman
Belgium  1992    Brussels - Candidates Matches - Short-Gelfand
Belgium  1992    Brussels - Candidates Matches - Timman-Korchnoi
Belgium  1992    Brussels - Candidates Matches - Ivanchuk-Yusupov
Belgium  1992    Brussels - Candidates Matches - Anand-Karpov
Philippines  1990    Manila - Interzonal Tournament
United States  1990    New York, Lyon - Anatoly Karpov - Garry Kasparov (V)
Indonesia  1990    Kuala Lumpur - Candidates Matches - Timman-Karpov
United Kingdom  1989    London - Candidates Matches - Timman-Speelman
United Kingdom  1989    London - Candidates Matches - Yusupov-Karpov
Canada  1989    Quebec City - Candidates Matches - Yusupov-Spraggett
The Netherlands  1989    Antwerp - Candidates Matches - Portisch-Timman
United States  1989    Seattle - Candidates Matches - Hjartarson-Karpov
United Kingdom  1988    London - Candidates Matches - Speelman-Short
Serbia  1987    Subotica - Interzonal Tournament
Hungary  1987    Budapest - Playoff - Portisch-Nunn
Hungary  1987    Szirak - Interzonal Tournament
Cuba  1987    Havana - Playoff
Croatia  1987    Zagreb - Interzonal Tournament
Spain  1987    Seville - Anatoly Karpov - Garry Kasparov (IV)
Spain  1987    Linares - Candidates Matches - Sokolov-Karpov
Latvia  1986    Riga - Candidates Matches - Sokolov-Yusupov
Minsk  1986    Riga - Candidates Matches - Vaganian-Sokolov
The Netherlands  1986    Tilburg - Candidates Matches - Yusupov-Timman
United Kingdom  1986    London, Leningrad - Garry Kasparov - Anatoly Karpov (III)
France  1985    Montpellier - Playoff - Tal-Timman
France  1985    Montpellier - Candidates Tournament
Switzerland  1985    Biel - Playoff
Switzerland  1985    Biel - Interzonal Tournament
Mexico  1985    Taxco - Interzonal Tournament
Russia  1985    Moscow - Playoff - Gavrikov-Chernin
Tunisia  1985    Tunis - Interzonal Tournament
Russia  1985    Moscow - Anatoly Karpov - Garry Kasparov (II)
Russia  1984    Moscow - Anatoly Karpov - Garry Kasparov (I)
Lithuania  1983    Vilnius - Candidates Matches - Kasparov-Smyslov
United Kingdom  1983    London - Candidates Matches - Kasparov-Korchnoi
United Kingdom  1983    London - Candidates Matches - Smyslov-Ribli
Germany  1983    Bad Kissingen - Candidates Matches - Korchnoi-Portisch
Russia  1983    Moscow - Candidates Matches - Kasparov-Beliavsky
Germany  1983    Velden - Candidates Matches - Hübner-Smyslov
Spain  1983    Alicante - Candidates Matches - Torre-Ribli
Sweden  1983    Malmö - Playoff - Tal-Andersson
Spain  1982    Las Palmas - Interzonal Tournament
Russia  1982    Moscow - Interzonal Tournament
Mexico  1982    Toluca - Interzonal Tournament
Italy  1981    Merano - Anatoly Karpov - Viktor Korchnoi
Italy  1980    Merano - Candidates Matches - Hübner-Korchnoi
Argentina  1980    Buenos Aires - Candidates Matches - Korchnoi-Polugaevsky
Italy  1980    Abano Terme - Candidates Matches - Hübner-Portisch
Germany  1980    Bad Lauterberg - Candidates Matches - Hübner-Adorjan
Germany  1980    Velden - Candidates Matches - Korchnoi-Petrosian
Mexico  1980    Mexico City - Candidates Matches - Spassky-Portisch
Kazakhstan  1980    Alma Ata - Candidates Matches - Polugaevsky-Tal
Hungary  1979    Budapest - Playoff - Adorjan-Ribli
Latvia  1979    Riga - Interzonal Tournament
Brazil  1979    Rio de Janeiro - Interzonal Tournament
Philippines  1978    Baguio City - Anatoly Karpov - Viktor Korchnoi
Serbia  1977    Belgrade - Candidates Matches - Korchnoi-Spassky
France  1977    Évian-les-Bains - Candidates Matches - Korchnoi-Polugaevsky
Switzerland  1977    Geneva - Candidates Matches - Spassky-Portisch
Italy  1977    Il Ciocco - Candidates Matches - Korchnoi-Petrosian
Netherland  1977    Rotterdam - Candidates Matches - Larsen-Portisch
Switzerland  1977    Lucerne - Candidates Matches - Polugaevsky-Mecking
Iceland  1977    Reykjavík - Candidates Matches - Spassky-Hort
Italy  1976    Varese - Playoff
Switzerland  1976    Biel - Interzonal Tournament
Philippines  1976    Manila - Interzonal Tournament
Russia  1974    Moscow - Candidates Matches - Korchnoi-Karpov
Ukraine  1974    Odessa - Candidates Matches - Korchnoi-Petrosian
Russia  1974    Leningrad - Candidates Matches - Korchnoi-Petrosian
United States  1974    Augusta - Candidates Matches - Korchnoi-Mecking
Russia  1974    Moscow - Candidates Matches - Polugaevsky-Karpov
Spain  1974    Palma de Mallorca - Candidates Matches - Petrosian-Portisch
Puerto Rico  1974    San Juan - Candidates Matches - Byrne-Spassky
Russia  1973    Leningrad - Interzonal Tournament
Slovenia  1973    Portoroz - Playoff
Brazil  1973    Petropolis - Interzonal Tournament
Iceland  1972    Reykjavík - Boris Spassky - Bobby Fischer
Argentina  1971    Buenos Aires - Candidates Matches - Fischer-Petrosian
United States  1971    Denver - Candidates Matches - Fischer-Larsen
Russia  1971    Moscow - Candidates Matches - Petrosian-Korchnoi
Canada  1971    Vancouver - Candidates Matches - Fischer-Taimanov
Russia  1971    Moscow - Candidates Matches - Korchnoi-Geller
Spain  1971    Las Palmas - Candidates Matches - Larsen-Uhlmann
Spain  1971    Seville - Candidates Matches - Hübner-Petrosian
Slovenia  1971    Portoroz - Playoff
Spain  1971    Palma de Mallorca - Interzonal Tournament
Russia  1969    Moscow - Tigran Petrosian - Boris Spassky
Denmark  1969    Ersel - Candidates Matches - Larsen-Tal
Ukraine  1968    Kiev - Candidates Matches - Spassky-Korchnoi
Russia  1968    Moscow - Candidates Matches - Tal-Korchnoi
Sweden  1968    Malmö - Candidates Matches - Spassky-Larsen
The Netherlands  1968    Malmö - Candidates Matches - Reshevsky-Korchnoi
Croatia  1968    Porec - Candidates Matches - Portisch-Larsen
Georgia  1968    Sukhumi - Candidates Matches - Geller-Spassky
Serbia  1968    Belgrade - Candidates Matches - Tal-Gligoric
Tunisia  1967    Sousse - Playoff
Tunisia  1967    Sousse - Interzonal Tournament
Russia  1966    Moscow - Tigran Petrosian - Boris Spassky
Denmark  1966    Copenhagen - Candidates Matches - Larsen-Geller
Georgia  1965    Tblisi - Candidates Matches - Tal-Spassky
Latvia  1965    Riga - Candidates Matches - Geller-Spassky
Slovenia  1965    Bled - Candidates Matches - Larsen-Tal
Russia  1965    Moscow - Candidates Matches - Geller-Smyslov
Slovenia  1965    Bled - Candidates Matches - Larsen-Ivkov
Latvia  1965    Riga - Candidates Matches - Spassky-Keres
Slovenia  1965    Bled - Candidates Matches - Portisch-Tal
The Netherlands  1964    Amsterdam - Playoff - Reshevsky-Portisch
The Netherlands  1964    Amsterdam - Interzonal Tournament
Russia  1963    Moscow - Mikhail Botvinnik - Tigran Petrosian
The Netherlands  1962    Curaçao - Candidates Tournament
Sweden  1962    Stockholm - Playoff - Benko-Gligoric-Stein
Sweden  1962    Stockholm - Interzonal Tournament
Russia  1961    Moscow - Mikhail Tal - Mikhail Botvinnik
Russia  1960    Moscow - Mikhail Botvinnik - Mikhail Tal
Yugoslavia  1959    Yugoslavia - Candidates Tournament
Slovenia  1958    Portoroz - Interzonal Tournament
Russia  1958    Moscow - Vasily Smyslov - Mikhail Botvinnik
Russia  1957    Moscow - Mikhail Botvinnik - Vasily Smyslov
The Netherlands  1956    Amsterdam - Candidates Tournament
Czec Republic  1956    Prague - Interzonal Tournament - Playoff
Sweden  1955    Gothemburg - Interzonal Tournament
Russia  1954    Moscow - Mikhail Botvinnik - Vasily Smyslov
Switzerland  1953    Zurich - Candidates Tournament
Sweden  1952    Saltsjöbaden - Interzonal Tournament
Russia  1951    Moscow - Mikhail Botvinnik - David Bronstein
Russia  1950    Moscow - Candidates Tournament - Playoff
Hungary  1950    Budapest - Candidates Tournament
Sweden  1948    Saltsjöbaden - Interzonal Tournament
Netherland  1948    The Hague, Moscow - FIDE Title Tournament
Netherland  1937    Netherlands - Max Euwe - Alexander Alekhine
Netherland  1935    Netherlands - Alexander Alekhine - Max Euwe
Germany  1934    Germany - Alexander Alekhine - Efim Bogoljubow
Germany  1929    Germany, Netherlands - Alexander Alekhine - Efim Bogoljubow
Argentina  1927    Buenos Aires - José Raúl Capablanca - Alexander Alekhine
Cuba  1921    Havana - Emanuel Lasker - José Raúl Capablanca
Cuba  1910    Berlin - Emanuel Lasker - Dawid Janowski
Austria  1910    Wien - Emanuel Lasker - Carl Schlechter
Paris  1909    Paris - Emanuel Lasker - Dawid Janowski
Germany  1908    Düsseldorf - Emanuel Lasker - Siegbert Tarrasch
United States  1907    New York - Emanuel Lasker - Frank James Marshall
Russia  1896    Moscow - Lasker Emanuel - Wilhelm Steinitz
United States  1894    New York - Wilhelm Steinitz - Emanuel Lasker
Cuba  1892    Havana - Wilhelm Steinitz - Mikhail Chigorin
United States  1890    New York - Wilhelm Steinitz - Isidor Gunsberg
Cuba  1889    Havana - Wilhelm Steinitz - Mikhail Chigorin
United States  1890    New York - Wilhelm Steinitz - Johannes Zukertort
United Kingdom  1883    London - London Tournament
United Kingdom  1866-76    London - Wilhelm Steinitz's Matches
United Kingdom  1862    London - Adolf Anderssen - Louis Paulsen
United Kingdom  1862    London - London Tournament
United Kingdom  1861    London - Adolf Anderssen - Baron Ignaz von Kolisch
France  1858-59    Paris, London - Paul Morphy's matches
United Kingdom  1851    London - London Tournament
United Kingdom  1846    London - Howard Staunton - Bernhard Horwitz
United Kingdom  1843    London, Paris - Howard Staunton - Pierre de Saint-Amant
United Kingdom  1834    London - Louis de La Bourdonnais - Alexander McDonnell
Valid HTML 4.0 Transitional                     Valid CSS!